Ерих Кестнер :"Не позволявайте да ви унищожават детството."
От:Милена Димова
Ерих Кестнер е един от най-четените немскоезични писатели на XX век - лирик, белетрист, сценарист и сатирик, автор на популярни книги за деца.
Писателят сам определя себе си като моралист, който воюва с еснафския морал, фалшивия патос и милитаризма. Затова си спечелва прозвището "будното око и съвестта на епохата".
Кестнер казва: "Аз съм като тенекиеното петле, което немирни деца са привързали скришом с въженце. Щом вятърът смени посоката си, всички други ветропоказатели се завъртат, освен мене. Просто не мога! Някои наричат това "закостенялост", а други - "характер"."
"Този любимец на децата от всички възрасти - включително и старческата - е
роден в Дрезден, красивия град на Елба, през последната година на
деветнайсетия век. И макар да напуска родното си място още в пелени,
Ерих отнася в сърцето си цветно стъкълце от неговата романтичност.
Баща му е бил майстор на конски седла, когото индустриализацията на
Германия скоро превръща в обикновен работник във фабрика за куфари.
Майката на Ерих, която ще се радва на обичта му до последния си дъх, е
била принудена да работи като прислужница, а по-късно като фризьорка, за
да осигури на единствения си син сносно препитание. С живия си,
дружелюбен и отзивчив характер, въпреки своята необразованост, тя остава
завинаги негов най-добър приятел и съветник. Тя умее да възпитава
сърцето му така, както могат малцина „модерни“ майки с висше
образование. Двамата, майка и син, преброждат планините на Германия,
запознават се с живота на обикновените хора - нещо, което ще е от голямо
значение за бъдещия писател." /Венцеслав Константинов/.
Не е лек творческият му път,но той го извървява достойно.По време на Втората световна война и негови книги публично са били изгорени на площада като несъвместими с новия морал на нацистите.Самият писател става свидетел на този акт.
Нежната му душа обаче,жадна за приключения и детска радост и през следващите години не престава да сътворява книги за деца.
Тъжна е съдбата му в неговите късни години,когато не вписал се в новата конюнктура след войната се пропива.Но Ерих Кестнер оставя толкова значима следа в литературата,най-вече за деца,че наистина не е нужно да навлизам в детайли от живота му,извън творчеството.
Раним като човек,принципен и честен,може би Кестнер е намирал утеха в хумора,а там той е просто великолепен.
Като детски автор,Ерих Кестнер е известен с книгите си"Емил и детективите", "Антон и Точица","Хвърчащата класна стая", "Двойната Лотхен",но аз избрах в "Повтори фантазията" за своите читатели ,неговото:
Слово за първия учебен ден от Ерих Кестнер
Ето че днес за първи път сядате на тези твърди чинове.Подредени сте по височина или по азбучен ред, и ми се иска да вярвам, че ако ми приличате на кестеняви и жълти манатарки, нанизани за сушене, причината е само в годишния сезон. Вместо на щастливи четирилистни детелинки, както би трябвало. Някои от вас се въртят неспокойно по местата си, сякаш седят върху нагорещена печка. Други стърчат като заковани на чиновете си. Трети се заливат в глупав смях, а червенокосото момче от третата редица е вперило настръхнал поглед към черната дъска, сякаш вижда пред себе си мрачното бъдеще. В душата ви се е настанила някаква плахост и не може да се каже, че инстинктите са ви излъгали. Вашият съдбоносен час е настъпил. Семейството ви с колебание ви е довело тук и ви е предало в ръцете на държавата. За вас започва живот по часовник и с това всъщност приключва животът. Оплетената от цифри и параграфи, йерархични степени и учебни планове тясна и все по-тясна мрежа обхваща вече и вас. От момента, в който сте седнали тук, вие вече принадлежите към определена класа. И при това към най-нисшата. Пред вас са класовите борби и годините на изпитания. Сега вие сте плодни семенца, ще трябва да се превърнете в добре подредени плодни дръвчета!
Живи и будни сте били до днес, от утре започва консервирането! Така, както направиха и с нас. От дървото на живота, към консервната фабрика на цивилизацията - това е пътят, който ви предстои. Нищо чудно тогава, че вашето смущение е по-голямо от любопитството ви.
В училище вас усърдно ви придвижват от "долното" през "средното" до "горното" стъпало. И когато най-сетне се озовете на върха и се мъчите да пазите равновесие, зад вас отрязват станалите "излишни" стъпала и вие вече не можете да се върнете обратно. А не би ли трябвало в своя живот човек да може да се качва и слиза по стълбите като в къща? Колко струва най-хубавият първи етаж без килера и уханните лавици, отрупани с плодове? Или без партера със скърцащата входна врата и дрънкането на звънчето? Но повечето хора живеят така: стоят на най-горното стъпало без стълба и без дом и си придават важност. Някога са били деца, после са станали възрастни, а какво са сега? Само който стигне до почтена възраст и си остане дете, е човек! Не зная дали сте ме разбрали. Простите неща се обясняват толкова сложно!
/превод от немски Венцеслав Константинов/.