Translate

събота, 13 декември 2014 г.

"Обичам приказки" от Милена Димова



Обичам приказки





Обичам приказки,защото
отвеждат ме във светове,
където ражда се доброто.
Там аз съм вечното дете.

Обичам приказките още,
защото вярвам в чудеса.
Приспиваха ме дълги нощи,
със тях заспиват пак деца.

И приказки ще оживяват,
докато вярваме във тях.
Завинаги до нас остават -
от детството ни траен знак.

И днес със приказките дишам -
измислям ги и ги творя.
Обичам приказки да пиша
за детски,вярващи сърца!

Mилена Димова

петък, 12 декември 2014 г.

Повтори Фантазията:Невена Коканова -"Изминавам целият път само в сърцето си."

Невена Коканова : "Можем да живеем простичко и щастливо, ако се подчиняваме на законите на единството, духовността и любовта". 

 От :Милена Димова



Невена Коканова е родена на 12

 декември 1938 година в Дупница. Позната е с многобройните си роли в киното и в театъра,но в блога си
"Повтори фантазията" на днешния 12 декември 2014 та година искам да припомня нейни мисли и думи,изречени в края на сравнително краткият й /умира на 61 година на 3 юни 2000 г/земен живот.


"Да откриеш своето място – онова, което е в синхрон с душата ти, в което си се прераждал в прекия и преносния смисъл на думата, е като среща с голямата любов."/Невена Коканова

 
Съдбата й помага да намери щастливото убежище в габровското селце Иглика. Между селцето и актрисата е имало особена връзка. Вибрирали са на една честота. Невена Коканова е обичала да разказва как е открила село Иглика. Объркали с колеги пътя по време на едно турне в района, колата се изкачила уморено по поредния баир и изведнъж от нищото изникнало селцето.
Къщички с каменни покриви, липи, стада от кози и библейска светлина.За Невена Коканова това било като влюбване от пръв поглед.

По същия начин разпознала и къщата си в селото – просто следвала ангела хранител и трепета на сърцето. Къщата на актрисата е удивителна – всеки детайл в нея е премислен, носи аромата на вечност и стил.

"Къщата и Невена си приличаха, излъчваха аристократичност и хармония." - разказва нейна приятелка и продължава: "Имах шанса преди 17 години да прекарам в този Дом на щастието най-прекрасния уикенд в живота си.Киното не й липсваше, София – също, в селцето всички й бяха приятели.Да се преселиш на село е голямо изпитание за градския човек.Понякога може да завърши с фиаско. Писателят Марко Ганчев си изпати от сблъсъка на двата свята: цивилизационните претенции на интелектуалеца и Андрешковата омраза на селските хитреци срещу всеки опит за корекция на нравите. Невена обаче бе успяла да промени местните неусетно, без да засегне гордостта и ината им. Тя направи за Иглика повече от който и да е кмет: с чар, връзки и доста хамалогия беше успяла да уреди водоснабдяване за селцето, в което до нейното идване нямаше питейна вода. Най-много се гордееше с по-трудното завоевание: това, че научи игличани да не превръщат улиците и поляните на селцето в сметища, да засаждат цветя и отвъд оградите на къщите. Бабите много се гордееха с почетната си съгражданка и напук на българската нагласа не искаха да я прекроят по собствения си аршин, а се стараеха да се извисят до нейното ниво. Беше им приятно, че голямата дама от екрана умее да бърка хоросан и да шпаклова стени. Често я търсеха за съвет, а тя намираше блага дума за всекиго.Иглика е пространство отвъд суетата.
Но Невена се пренесе в Габровския Балкан не за да скрие бръчките си от света. Тя не беше суетен човек."




"Не е нужно да пътувам надалеч,
За да търся моя рай
Целият го имам тук, около себе си
Към този рай не е нужно да пътувам, защото той е в мен самата
Точно по тази причина пътуването е особено трудно
Изминавам целият път само в сърцето си." /Невена Коканова/.



"Нещо от душата си съм изляла в своите роли, това е важното, нека другото си остане само за нея. То с болките и с радостите си е само мое, нека си го запазя и да си го отнеса от този свят". /Невена Коканова/.

"Тръгне ли човек с чисти подбуди към нещо, винаги успява." /Невена Коканова/.

   А ето какво споделя нейната добра приятелка Стоянка Мутафова:
 "Месеци не сме бивали заедно, защото тя много снимаше и доста отсъстваше

от театъра, Но щом дойде като се видим си споделяме всичко. Тя беше

  по-мъдра от мен, макар че беше по-млада. Давала ми е много верни и правилни

 съвети. И беше отличен приятел. Знаеше какво е почтеност и какво е

 предателство. Никога не можеше да предаде човек. Ние артистите сме хора,

 които лесно се поддават и на туй, и на онуй. Славата ни гони. Пък и не е лесно

 да удържиш на изкушението. Невена никога не му се поддаде и не легна на

 славата си. Абсолютно никога."


И за финал избирам думите на Невена Коканова,казани от нея малко след 1989 година,изненадващо болезнено верни и днес:
 

„Днес вече може да се говори без ограничения, свободно, но тази свобода се превърна в свободия. Разпищолихме се, нямаме мярка, нямаме свян, скромност. Цял народ клюкарства и си освобождава комплексите от предишния затвор, в който бяхме. Както сме я подкарали, нищо свято и чисто няма да остане. Сигурно съм старомодна, сигурно съм консервативна, но не искам думите ми да попаднат в днешното отровно пространство. То е такова най-вече в така нареченият цивилизован начин на живот. Не ми трябва такава цивилизация, добре си ми е при бабите и дядовците. Неуки ли били?! Та те познават най-висшата наука - Божиите закони, живеят според тях и са истински човеци. И аз, познала изкушенията на суетата, искам да се пречистя сред тях, да се пречистя под ясното синьо небе, сред птиците и сред всички незлобни божии твари. Защото и аз, и всички ние, хората, не сме нищо повече от божии твари, озовали се за кратко на земята".